Modelist Olmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Bilgisayarlı Modelist olmak isteyenlerin bilmesi gerekenler

Tekstil sektöründe, yaygın iş olanakları sunan modelistlik, bugün bir meslek sahibi olmayı düşünenler için, en ideal seçeneklerden. Çeşitli tekstil kalıpları ve bilgisayarlı modelistlik tekniklerine dair bilgiler edinen ve donanım sahibi olanlar, kabiliyetlerine göre kısa süre içerisinde, profesyonel olarak farklı iş pozisyonlarında görev alabilecek noktaya gelebilirler. Etek, ceket, abiye, gelinlik gibi standart modellerinin çizimi ve kalıp çizimlerinin yanı sıra, serileme işlemlerini yapabilecek noktaya gelen bilgisayarlı modelistler, rahat bir şekilde iş bulabilmektedir. Peki bilgisayarlı modelist olmak için, hangi konulara hakim olmak, neleri bilmek gerekiyor?

Bilgisayarlı modelistler hangi konuları bilmeli?

Temel olarak, kalıp teknikleri ile bilgisayarlı modelistlik tekniklerinin bir arada yer aldığı bilgisayarlı modelistlik alanında, aşağıdaki konulara hakim olmak son derece önemlidir:

  • Renklere ve kumaş tipleri
  • Vücut tipleri
  • Ölçü alma teknikleri
  • Kalıp hazırlama teknikleri
  • Çocuk, erkek ve bayan giyim kalıpları
  • Etek, ceket, pantolon ve abiye kalıpları
  • Serileme işlemleri
  • Modeller üzerinde uygulamalar

Görüldüğü üzere, bilgisayarlı modelistler, iyi derecede bilgisayar programları kullanma bilgisi dışında, kalıp ve ölçü, renk ve kumaş tipleri olmak üzere birçok konuda iyi derecede bilgi sahibi olmak da zorunda. Bilgisayarlı modelistlik alanında çalışmak isteyenler, elde ettikleri donanım ile yaygın bir iş imkanına da sahip olabilirler. Modelistler, gerber programı başta olmak üzere, bilinmesi gereken bilgisayar programları ile serileme ve pastal gibi uygulamalarını da, son derece rahat bir şekilde yapabilirler. Deneyimsiz biri olarak, sıfırdan bilgisayarlı modelistlik öğrenmek istiyorsanız, hakim olmanız gereken bu teknik ve pratik bilgileri, bir kurs aracılığı ile rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarlı modelistlik kursu ile iş imkanınızı yaratın

Bilgisayarlı modelistlik alanında çalışmak isteyenler için en ideal seçenek, alanında uzman, deneyimli eğitmenler tarafından verilen kurstur. Bilgisayarlı modelistlik kursu, sizi hem temel tekstil ve kalıp bilgileri konusunda bilgilendirecek ve çeşitli uygulamalarla, donanımlı biri olmanızı sağlayacak; hem de gerber gibi bilgisayar programları ile, modelistlerin mutlaka bilmesi gereken bilgisayar becerilerini size öğretecek. Bilgisayarlı modelistlik kursunun, sağlayacağı en önemli katkı ise size bu bilgileri öğretmenin yanı sıra, aynı zamanda sizi iş bulma sürecinde desteklemesidir. Bilgisayarlı modelist olmak ve iş bulmak istiyorsanız, tekstil sektöründe iş bulma şansınızın olduğu firmalarda meslek sahibi olmanızı sağlayan kurs, sıfırdan bu alanda uzmanlaşmak isteyenler için ideal bir adres.